Kesän 2017 bucket list
Tänään on vihdoin kesäkuun ensimmäinen päivä, ja sen kunniaksi ideoin 20 ajatusta siitä, mitä tänä kesänä olisi hauskaa tehdä.
Kesällä 2017 haluaisin...
... tehdä aurinkoisena päivänä retken Yyteriin ja Reposaareen
... lukea ainakin 10 hyvää kirjaa (mielellään samalla aurinkoa ottaen)
... juhlia kolmatta hääpäivää jollakin spesiaalilla tavalla
... tehdä road tripin Itä-Suomeen
... käydä illallisristeilyllä Helsingissä
... viettää sadepäivää museossa, Muumimuseo avautuu kesäkuun puolivälissä ja Vapriikin Kielletty kaupunki -näyttely on myös nähtävä
... toteuttaa remonttiprojektin ja peittää makuuhuoneen muovimaton parketilla
... haistella vastaleikattua ruohoa, kesäsadetta ja muita kesätuoksuja
... syödä kotimaisia marjoja koko vuoden edestä
... tehdä piknik-retki Viikinsaareen
... juoda aamukahvit Laukontorilla
... käydä iltauinneilla Rauhanniemessä ja Raholassa
... testata Minetti-jäätelökioskien kaikki maut
... ihastella ruusujen kukintaa Arboretumissa
... mökkeillä koko alkuvuodenkin edestä
... viettää päivän huvipuistossa
... käydä kesäteatterissa, liput Komisario Palmuun on jo varattu
... soudella järvellä ja nuuskutella raikasta järvi-ilmaa
... vierailla kotieläintilalla rapsuttelemassa lampaita
... huristella Ähtärin eläinpuistoon kultapandoja ja muita söpöläisiä ihastelemaan
Ja ennen kaikkea, haluan nauttia kesästä, aivan jokaisesta päivästä, niistä sateisista ja helteisistä, työpäivistä ja vapaapäivistä. Haluan lähteä spontaaneille yökävelyille lämpöisinä kesäöinä, heilutella varpaita järvessä hellepäivinä. Haluan herätä niin aikaisin, että näen auringon nousevan ja istua laiturilla odottamassa auringonlaskua.
En halua ladata kolmen viikon mittaiseen kesälomaan liian suuri odotuksia, sillä muuten lomaonni voi lässähtää kuin pannukakku. Haluankin puuhastella kaikenlaista kivaa ja nauttia kesästä aivan jokaisena päivänä, en vain lomalla.
Mitä sinun kesäsuunnitelmiisi kuuluu? Onko listallasi samoja asioita tai saitko tästä listasta uusia ideoita omaan kesääsi?
Tutun kuuloisia kesäunelmia sinulla.
VastaaPoistaTässä tämän mummelin lista, kesän 2017 toiveista. Aion:
.. Tehdä aurinkoisena päivänä retken Pernajaan
.. Lukea kirjoa auringossa
.. Juhlia 44 hääpäivää elokuussa
.. Tehdä tripin Kiihtelysvaaraan tyttären perheen luo
.. Käydä risteilyllä Baikal-järvellä
.. Vierailla museoissa
.. Rakentaa mökin parvekkeen valmiiksi
.. haistella ja maistella kesää
.. syödä ja säilöä marjoja
.. juoda kahvit ihan millä vaan torilla
.. mökkeillä
.. käydä kesäteatterissa
Myötäilin ansiokasta listaasi. Kaikkiin muihin toiveisiisi voin yhtyä, paitsi huvipuisto- ja eläintarha visiitteihin. Olen ison perheen äiti ja aikanaan nuo olivat pakollisia rientoja joka kesä. toivon, että tänä kesänä voit toteuttaa suurimman osan unelmistasi.
Ihanan kuuloinen lista sinullakin, Baikal-järven risteily on varmasti upea elämys ja remonttiprojekteissa on oma viehätyksensä! Iloista alkanutta kesää :)
PoistaTuo illallisristeily on ihanaa. Tosin millaistakohan se lienee rae- tai lumisateessa - se kun vaikuttaa olevan tämän kesän teema ;D
VastaaPoistahttp://westendmum.fi
Haha, räntä- tai lumikuurossa risteily voisi olla vähintäänkin eksoottinen kokemus (etenkin ulkomaalaisille) :D Toivotaan, että nämä kelit tästä paranevat, kun päästään kesässä pidemmälle! :)
PoistaSamanlaisia juttuja löyty omaltakin listalta! Etenkin kotimaan sisällä matkustelu, Yyteri, auringonlaskut, jätski ja huvipuistovisiitti löytyy kans omalta listalta ja tästä sun postauksesta sai inspistä muuhunki tekemiseen. ;) Tulipa muuten mieleen, että jos et oo jo testannut, niin kannattaa pistää testaukseen Minetistä jätskimaku nimeltään Superman. Ihan älyttömän hyvää!
VastaaPoistaIhania suunnitelmia ja kiva, kun löysit listalta vielä uusia ideoita :) Supermania en olekkaan vielä testaillut, kiitti vinkistä! :)
PoistaListasi kuulostaa liiankin tutulta.. Viikinsaari, Laukontori, Ähtäri, Jäätelöt yms. Toivottavasti tulee lämmin kesä ja mahdollisimman monta juttua ehtii toteuttaa. :)
VastaaPoistaViikinsaari ja Laukontori taitavat olla kaikkien tamperelaisten vakisetti kesällä :D Toivotaan tosiaan, että kesä on kaunis ja täynnä kivoja juttuja! :)
PoistaTosi kiva lista sullakin :)
VastaaPoistaKiva kun tulit tsekkaamaan sen :)
Poista