SLIDER

WELCOME!

Tavallista elämää, tyylipohdintoja, kirpputorilöytöjä, hyviä kirjoja, kotimaan matkailua & Tampere-vinkkejä!

Kuvien ja sanojen takana on tamperelainen Piia, ja assistenttina häärää Sulo-cockerspanieli.

Kesän viimeinen ilta


Monille se on ollut jo paljon aiemmin, jo viikkoja sitten, mutta minulle se on tänään.

Virallisesti kesän viimeinen ilta. Ei päivääkään aiemmin eikä päivääkään myöhemmin, sillä huomenna heräämme syksyyn, kirpeään ja pihlajanmarjojenpunaiseen.

viimeinen2

Kesä, olit aika ihana. Sujahdit ohi kuin pikajuna, mutta luullakseni se on merkki jostakin hyvästä. Olit niin täynnä kaikkea - autossa istumisesta puutuneita takapuolia, jäätelöä, auringonlaskuja, kylmää valkoviiniä ja kuumaa kahvia - että nyt tunnen oloni vähän hengästyneeksi. 

Ja tietysti hieman haikeaksi. Kesä on takana ja pitkä syksy ja sitäkin pidempi talvi on edessä, odottaa huomisaamuna kietoakseen meidät torkkuhuopiin, kynttilöihin ja putoaviin lehtiin, vaanii siepatakseen meidät haikeanmelankoliseen tunnelmaansa, jossa sisällä pysytteleminen tuntuu liian usein liian hyvältä idealta.

Kesän valuessa tyhjiin tunnelma on haikeansuloinen. Aivan kuin hauskojen juhlien loppuessa, kun toivoo, että voisi tanssia vielä yhden kappaleen. Onneksi auringonlaskut eivät lopu, ne vain paranevat. Eikä oikeastaan mikään muukaan lopu (paitsi ehkä mansikkakausi), kaikki vain muuttaa muotoaan.

viimeinen3

viimeinen4

viimeinen5

viimeinen6

16 kommenttia

  1. Mitkä taivaan värit ja heijastukset veteen. Tosi kaunista. Hyvää illan jatkoa!

    VastaaPoista
  2. Kauniita sanoja ja sitäkin upeampia kuvia <3

    VastaaPoista
  3. Juu kyllä vain kesä meni turhan nopeasti ohi, eikä oikein edes tuntunut kesältä. On niin haikea olo.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Toivottavasti syksy olisi leuto ja lämpöinen!

      Poista
  4. Aina vaan yhtä kauniit kuvat ja teksti❤️ Minulle kesän viimeinen ilta koitti jo aiemmin ja syksyä olenkin jo odotellut, mutta tämä teksti sai miltein jo haikailemaan sitä mennyttä kesää.

    Sara V

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos Sara! Toivottavasti syksy olisi lämmin ja leuto :)

      Poista
  5. Aina se menee turhan nopeasti. Koko yön on satanut, on pimeetä ja synkkää, tuulee. Mut me ollaan sitkeitä sissejä me suomalaiset!

    Ihanat kuvat <3

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos Riitta <3 Ja kyllä, me emme vähästä lannistu! :)

      Poista
  6. Juuri kävin aamukahvikuppi kourassa pihalla nuuhkimassa kirpakkaa syysilmaa :) Kyllä! Syksy alkoi juuri tänään. Onneksi tykkään kovasti myös siitä <3 Kivoja syyspäiviä, Piia!

    www.ainalahellani.blogspot.fi

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Syksykin on ihana vuodenaika, jossa on omat kivat puolensa! Aurinkoista alkusyksyä, Anu! :)

      Poista
  7. todella kaunis postaus!

    VastaaPoista
  8. Onpa kauniita, tunnelmallisia kuvia!

    VastaaPoista
  9. Vau, tosi upeita kuvia!!😍

    VastaaPoista

© La La Lilja • Theme by Maira G.