SLIDER

WELCOME!

Tavallista elämää, tyylipohdintoja, kirpputorilöytöjä, hyviä kirjoja, kotimaan matkailua & Tampere-vinkkejä!

Kuvien ja sanojen takana on tamperelainen Piia, ja assistenttina häärää Sulo-cockerspanieli.

20 x Netflixin paras elokuva


Joulunaikaan kuuluu olennaisena osana elokuvien katselu. Kun pahimmista joulukiireistä on selvitty, on ihanaa sujauttaa pehmoiset pörrösukat jalkaan, lastata tarjottimelle kuumaa juotavaa ja jouluherkkuja, ja hautautua sohvalle huopien alle yksin, ystävien tai koko perheen kanssa katsomaan hyviä elokuvia.

Aiemmin tässä kuussa listasin hyviä jouluelokuvia, ja alla on Netflixin parhaiden elokuvien joukosta kaksikymmentä niihin joulukuun leffahetkiin, kun jouluelokuvat alkavat kyllästyttää.


Rakkautta & romantiikkaa
The Notebook (Rakkauden sivut) - Koskettava rakkaustarina perustuu Nicholas Sparksin menestysromaaniin
Miekkavalaiden majakka - Patagoniaan sijoittuva draama yksinäisestä puistonvartijasta, päättäväisestä äidistä ja autistisesta pikkupojasta
Päämääränä Cold Mountain - Yhdysvaltain sisällissodassa haavoittunut sotilas tekee pitkän matkan kotiin, jossa hänen rakkaansa taistelee henkiinjäämisestä perintötilalla
Vettä Elefanteille - Tyylikkäästi toteutettu kolmiodraama 1930-luvun sirkuksesta pohjautuu Sara Cruenin bestseller-romaaniin

Jännitystä & seikkailua
Seitsemän - Älykkäässä trillerissä nuori poliisi joutuu vastakkain sadistisen sarjamurhaajan kanssa
Zodiac - Tositapahtumiin perustuva rikosdraama 1960- ja 1970-luvuilla San Franciscossa toimineesta sarjamurhaajasta
Vangitut - Kahden pikkutytön katoamisesta käynnistyvä intensiivinen trilleri
The Invisible Guest - Piinaavassa trillerissä liikemies herää hotellissa kuolleen rakastettunsa vierestä. Hän palkkaa tunnetun lakimiehen selvittämään, miten hänestä tuli epäilty.
Secuestro - Asianajaja-äidin poika siepataan, ja kun näyttö syyllistä vastaan on liian hatara, äiti ottaa oikeuden omiin käsiinsä
Sully - Hudsonin ihmeeksi kutsutusta lentoturmasta kertovan jännitysdraaman sieluna on Tom Hanks
Kon Tiki - Heyerdahlin retkikunnan uskomaton matkan halki Tyynenmeren

Laatudraamaa
The Walk - Tositarina nuorallakävelijästä, joka ylitti vuonna 1974 WTC-tornit pelkän vaijerin varassa
Woman in Gold - Natsien vainoista pelastunut juutalaisnainen taistelee 60 vuotta myöhemmin saadakseen suvun taideaarteen takaisin
Babel - Iñárritun kolmas elokuva, seitsemän Oscarin ehdokas on rujonkaunis kuvaus siitä, kuinka meidän kaikkien  tarinamme linkittyvät lopulta toisiinsa
Lukija - Monikerroksinen ja eri ajoissa liikkuva koskettava tarina keski-ikäisestä naisesta ja 15-vuotiaasta pojasta toisen maailmansodan jälkeisessä Saksassa
Kaunis mieli - Nobel-palkittu matemaatikko, John Nash, kärsii skitsofreniasta ja koettaa selvitä sairaudestaan vaimonsa kanssa
Ole luonani aina - Kauniisti kuvattu brittidraama Kazuo Ishiguron palkitusta romaanista

Elämää Englannin hovissa
The Queen - Helen Mirren näyttelee ilmiöimäisesti kuningatar Elisabeth II:sta
Nuori Victoria -  Monarkiaa ja rakkautta käsittelevä elokuva kertoo Englannin prinsessa Victorian tositarinan
The Dutchess - Keira Knightley ja Ralp Fiennes puvustuksesta palkitun historiallisen hovidraaman pääosissa

Netflixelokuvat2

Löytyikö tästä uutta katsottavaa? Mitä leffoja sinä suosittelisit?

24 kommenttia

  1. Kiitos kattavasta listasta. Tulostin tämän nuorille. Itse olen huono elokuvien tai sarjojen katsoja. Näistä olen nähnyt vain tuon Kauniin mielen. Se oli vaikuttava. Hienoa viikonloppua sinulle.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos Kirsti! Kaunis mieli on kyllä mieleenpainuva ja koskettava elokuva. Leppoisaa sunnuntain jatkoa :)

      Poista
  2. Jännityselokuvien joukossa näkyy olevan monta minulle tuttua.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Hyviä jännäreitä löytyy kyllä Netflixista paljon, itsekin olen niiden ystävä :)

      Poista
  3. Tosi hyvä ja monipuolinen lista. Täältä löytyi aika monta omaa suosikkia kuten Never Let Me Go sekä niitä mitä on omalla odotuslistalla kuten tuo Lukija, jonka oon pitkään jo halunnut nähdä 😊

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos Sara! Kannattaa ehdottomasti katsoa Lukija jossakin vaiheessa, se on tosi koskettava ja hyvä elokuva :)

      Poista
  4. Kiitos hyvästä listasta. Tuossa näkyy olevan monta, jotka aikoinaan piti käydä leffateatterissa katsomassa: Woman in gold, The Queen... Ja Vangitut ja Lukijakin kiinnostavat.
    Sinulla on muitakin kivoja listoja. Lukijaksesi hypähdän. Jospa minäkin oppisin listoja luomaan :)
    Hyvää viikonloppua Piia <3

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Voi kiitos Tuula, tervetuloa lueskelemaan! :) Listojen tekeminen on minulle mieluista puuhaa. Leppoisaa sunnuntain jatkoa ja 3. adventtia <3

      Poista
  5. Tänä vuonna näin muutamiakin huippuja leffoja joista yks oli ainakin Yösyöttö, siinä oli huumoria ja samalla niin erilainensuomi leffa mihin olemmetottuneet. Suosittelen.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Harvemmin tulee katsottua suomalaisia leffoja, mutta Yösyöttöä on kehuttu sen verran, että pitänee harkita sen katsomista!

      Poista
  6. Hyvä kattaus eri elokuvista ja muutamia niistä olen nähnytkin 🙂
    Mukavaa viikonloppua!

    VastaaPoista
  7. Tässä oli kyllä paljon hyviä elokuvia sekä myös aivan uusia leffoja itselleni :) Pitää tulla kurkkaamaan tätä listaa seuraavan kerran kun etsii uutta elokuvaa!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiva, että tästä löytyi uuttakin katseltavaa! :)

      Poista
  8. Wow kuinka kattava ja hyvä lista! :) Olen ajatellut ottaa Netflixin taas uudelleen käyttöön, joten tästä sai jo valmiiksi hyviä katsottavia :)

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos Sofia, ja tosi kiva, että tästä löytyi uutta katsottavaa! :)

      Poista
  9. Tää sun lista oli ensimmäinen lista pitkään aikaan, josta todellakin löysin uutta katsottavaa, kiitos paljon! :)

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Voi kiitos kommentista ja ihana kuulla, että sait tästä lisää leffoja katselulistalle :)

      Poista
  10. Kiitos leffavinkeistä, vaikka moni on tuolta jo tullut katsottuakin. Usein katson trillereitä, ja siksi voinkin suositela elokuvaa The Call jännitystä kaipaavalle. Se piti otteessaan viime hetkiin saakka!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Minäkin tykkään trillereistä ja jännäreistä, joten kiitos vinkistä, The Callia en olekaan vielä nähnyt! :)

      Poista
  11. Lukija tuli hiljattain katsottua; itkuhan lopuksi pääsi! :D Seitsemän ja Kaunis mieli ovat jo kauan kuulunut lempileffoihini; sen sijaan Queen ja Päämääränä Cold Mountain ovat omaan makuuni liian tylsiä.

    Babelin olen katsonut kertaalleen, enkä kyllä katso toiste. :D Nämä ovat kuitenkin niitä mielipideasioita, joista ei voi kiistellä. :)

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Totta Erika, kuten muutenkin mielipideasiat, myös leffat jakavat mielipiteitä tosi paljon! :) Lukija sai minutkin kyllä kyyneliin.

      Poista
  12. Kiitti vinkeistä! Osa on vielä katsomatta :)

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos kommentista :) Kiva jos löytyi uutta katsottavaa!

      Poista

© La La Lilja • Theme by Maira G.